Hypotetikum

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Žiarlivosť - prejav lásky alebo nedôvery?

Žiarlivosť je jednou z emócii, ktorú po prvýkrát prežívame už v detstve a nie je ľahké naučiť sa ovládať ju. V dospelosti sa žiarlivosť najčastejšie vyskytuje v partnerskom vzťahu. Sú páry, ktoré si bez občasnej žiarlivostnej scény nevedia svoj život ani predstaviť, naopak iní by po prvom náznaku žiarlivosti balili kufre. Existuje nejaká zdravá hranica žiarlivosti, alebo táto emócia do vzťahu nepatrí? Žiarlivosť je často spájaná s temperamentom, bohužiaľ aj tá najpokojnejšia osoba dokáže byť spaľovaná obrovskou žiarlivosťou. Tá už pri malom náznaku v človeku hlodá a hlodá, a ak jej dáme šancu, či ju dokonca živíme, môže nám obrátiť celý život na ruby.

Ako je to s tou žiarlivosťou
Žiarlivosť je celým komplexom pocitov, myšlienok a následného správania sa. Žiarliaci človek môže pociťovať bolesť, hnev, smútok, závisť, dokonca i poníženie. Zároveň myslí na hanbu, porovnáva sa s potenciálnym rivalom, ľutuje sa, bojí sa o svoju povesť. Žiarlivosť má aj vonkajšie prejavy, medzi ktoré môže patriť tras, potenie, agresivita, dokonca i násilné konanie.

Žiarlivosť ide ruka v ruke s láskou, dokonca ju ochraňuje. Tento fakt je diskutabilný. Vo vzťahoch, v ktorých sa žiarlivosť, či občasné „pichnutie pri srdci“ objavuje len veľmi sporadicky môže byť žiarlenie motiváciou  a posilnením. Ak žiarlite, môže sa váš partner cítiť poctený tým, že ako vám na ňom záleží.

Vášeň a žiarlivosť
Žiarlivosť dokáže vyhrotiť vzájomné emócie až na maximum, preto sú niektoré páry na nej priam závislé. Vďaka žiarlivosti sa im zdá ich láska silenejšia a sex vášnivejší. Ak ale žiarlivosť podkopáva vašu vzájomnú dôveru, núti vás správať sa iracionálne či dokonca násilne, máte vážny problém. K zničeniu vašej lásky je už len krôčik.

Obmedzovanie partnerových aktivít, prenasledovanie, špehovanie, neustále „vyšetrovanie“ a pocit, že si od druhej strany nemôže ani na chvíľu oddýchnuť, môže viesť k vážnemu naštrbeniu vzťahov. Len málokto dokáže žiť pod neustálou fyzickou i myšlienkovou kontrolou partnera. Aj keď vás druhá strana miluje, môžete ju týmto správaním veľmi účinne prinútiť, aby vzťah ukončila.

Som žiarlivec?
Pri prvých pocitoch žiarlivosti by si každý z nás mal zvážiť, nakoľko sú oprávnené. Ak neexistujú jednoznačné dôkazy, zabudnite na hmlisté domnienky, či neomylné pocity. Radšej sa otvorene porozprávajte. Každý z nás má právo podľahnúť občas pocitom neistoty, avšak milujúci partner je tu na to, aby nás podržal a uistil, že všetko je v poriadku.

Ak naopak žijete s niekým, kto má sklony k žiarlivosti, bude si to od vás vyžadovať riadnu dávku porozumenia a ovládania. Žiarlivosť je prejavom lásky, snažte sa ju vidieť v tomto pozitívnom svetle. Zamyslite sa, či nedávate druhej strane nejaké podnety na to, aby žiarlila.  Možno táto žiarlivosť vychádza z nedostatku sebavedomia či sebadôvery, preto sa snažte byť oporou partnerovi.

Život | stály odkaz

Komentáre

  1. ziarlivost
    Ano je to tak ,ziarlivost zabija lasku
    publikované: 05.04.2010 21:21:31 | autor: slavka (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014